Ανετη νίκη στην Τιφλίδα για τον Αρη

Με 64-90 επικράτησαν της Ντιναμό οι Θεσσαλονικείς

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Δημοσίευση 20/9/2018 | 21:13

Ο Άρης ήταν επιβλητικός στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς καθώς έκανε εμφατικό πέρασμα από την Τιφλίδα κερδίζοντας τη Ντινάμο με 64-90 και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τον δεύτερο αγώνα (22/9, 19:00) στο Nick Galis Hall.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Οι «κίτρινοι» απέδειξαν στην πράξη αυτό που ίσχυε στη θεωρία και παίζοντας εξαιρετική άμυνα (κυρίως) στο δεύτερο ημίχρονο φρόντισαν να επιβάλλουν τους κανόνες τους. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι από το δεύτερο δεκάλεπτο πάτησαν σε διψήφια διαφορά κι αυτή αυξανόταν όσο κυλούσαν τα λεπτά.

Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο στηριζόμενος πάνω στην άμυνα με παγίδες και στην ανώτερη ποιότητά του ως σύνολο. Επιθετικά, προσπάθησε αρχικά να περάσει την μπάλα στον Γκάρι ΜακΓκι ο οποίος ήταν σημείο αναφοράς στο παιχνίδι και από νωρίς (1-9, 3’), φρόντισε να επιβάλλει τους κανόνες του. Στο τέλος της περιόδου, προηγήθηκε με 15-24, θα μπορούσε μάλιστα να είχε εδραιώσει μεγαλύτερη διαφορά αλλά ήταν άστοχος στο μακρινό σουτ (1/8).

Μπορίς Νταλό και Λευτέρης Μποχωρίδης έδωσαν λύσεις στη δεύτερη περίοδο καθώς πρόσφεραν συνολικά τους 17 από τους 23 πόντους της ομάδας τους. Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 17 πόντων (19-36, 12:30). Η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου η οποία έδωσε εύκολες βολές στους Γεωργιανούς, επιθετικά δεν διατήρησε την ίδια ευστοχία αποφάσεων και στο ημίχρονο η Ντινάμο μείωσε σε 35-47.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στο τρίτο δεκάλεπτο στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και ο Λάκι Τζόουνς. Συνολικά, ο Άρης δεν ήταν το ίδιο συνεπής επιθετικά, αλλά αμυντικά έβαλε ένταση και πίεση στην προσωπική μονομαχία κι έτσι διατήρησε τη διαφορά σε απόλυτα ασφαλή επίπεδα (43-59, 27’). Και θα μπορούσε να είχε ανεβάσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά αν είχε καλύτερα τελειώματα. Στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου, ο Ραμόν Χάρις έκανε τη διαφορά κι έτσι η διαφορά έφτασε και στα επίπεδα των 19 πόντων (48-67).

Ο Άρης απλοποίησε ακόμη περισσότερο τα πράγματα στην τελευταία περίοδο πατώντας πάνω στην καλή αμυντική αντίδρασή του. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι έπειτα από έξι αγωνιστικά λεπτά, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου με επιμέρους σκορ 15-3 προηγήθηκε με διαφορά 31 πόντων (51-82).

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 35-47, 48-67, 64-90

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ: Ντόουελ 9 (1), Μπούμπαλο 7, Μποκολισβίλι 3, Ρεβασβίλι, Σόουπσαϊρ 9 (3), Γκρτζελιντζε 5, Μερζιασβίλι, Τσοτσούα 7 (1), Μπερισβίλι 9 (1), Μακ 9 (1), Γκόουι 4.

ΑΡΗΣ: Κάιζερ 6, Φλιώνης 3 (1), Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου 7 (2), Τζόουνς 11 (1), Βεργίνης 2, Μποχωρίδης 18 (3), Μπελ 10 (2), Νταλό 12 (2), ΜακΓκι 9, Χάρις 8 (2).

[ΠΗΓΗ]
FOLLOW US @ERADIO.GR Ακολουθήστε το E-Radio.gr και στο Instagram
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Κρήτη: Δύο αυτοκτονίες σε ένα 24ωρο

Σήμερα

Ένας 56χρονος στο Ρέθυμνο αυτοπυροβολήθηκε και λίγο αργότερα ένας 84χρονος στα Χανιά αυτοκτόνησε πίνοντας φυτοφάρμακο

Κώστας Καραμανλής: «Όποιος έχει αποδείξεις ας τις φέρει, δε θα κρυφτώ πίσω από βουλευτική ασυλία, θέλω την αλήθεια»

Σήμερα

«Δεν κρύφτηκα, δεν κρύβομαι και δεν θα κρυφτώ πίσω από καμία βουλευτική ασυλία»

Ένοπλη ληστεία σε εστιατόριο στο Χαλάνδρι

Σήμερα

Δύο άνδρες και δύο γυναίκες οι δράστες

Νέα στοιχεία για τον θάνατο της Μαίρης Χρονοπούλου – «Υπάρχουν ερωτήματα και σκοτεινά σημεία»

Σήμερα

«Εμφανίστηκε ένας νέος μάρτυρας» τονίζει ο Δημήτρης Χατζημιχάλης

Εξοργιστικό βίντεο στο TikTok: Λύκος σε πανικό τρέχει να σωθεί από αυτοκίνητο που τον καταδιώκει

Σήμερα

Ένα πραγματικά εξοργιστικό βίντεο κάνει τις τελευταίες ώρες το γύρο του διαδικτύου

Σταϊκούρας για Τέμπη: «Έχουν δοθεί ξεκάθαρες απαντήσεις από την κυβέρνηση»