Πρωταθλητής Ευρώπης ο Γιάννης Σγουρόπουλος στο πινγκ πονγκ

Τεράστια επιτυχία

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Δημοσίευση 23/7/2017 | 20:26

Ο αθλητής του Ολυμπιακού κατέκτησε τον τίτλο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων που διεξάγεται στην Πορτογαλία

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Μία ακόμη σπουδαία επιτυχία πανηγύρισε σήμερα ο Ελληνικό αθλητισμός, καθώς ο Γιάννης Σγουρόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων στην επιτραπέζια αντισφαίριση που διεξάγεται στην Πορτογαλία.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος, επικράτησε με 4-3 στον τελικό του Ρουμάνου Κριστιάν Πλετέα, που ήταν νούμερο 1 του ταμπλό και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε πολύ καλά τον τελικό και βρέθηκε να προηγείται με 3-1 σετ, ωστόσο ο Ρουμάνος απέδειξε γιατί είναι Νο1 στο ταμπλό καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 3-3 και να προηγηθεί με 6-2 στο τελευταίο και καθοριστικό σετ. Εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του Σγουρόπουλου που απάντησε με ένα σερί 6-0, προηγήθηκε 8-6 και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά επικρατώντας με 12-10!

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Αυτή είναι η μεγαλύτερη επιτυχία του 17χρονου αθλητή, η οποία έρχεται να προστεθεί στο χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό Τοπ 10 παίδων πρόπερσι αλλά και το χρυσό στο Όπεν νέων της Κροατίας, την περυσινή χρονιά.

Η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου από τον Σγουρόπουλο, αποτελεί και μια ιστορική διάκριση για το ελληνικό πινγκ πονγκ, που ποτέ στο παρελθόν είχε μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα στο θεσμό.