Εθνική Μπάσκετ: Βαριά ήττα στο Βελιγράδι

«Προσγείωση» με 93-61

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Δημοσίευση 13/8/2017 | 10:32

Ανώμαλη προσγείωση για την Εθνική μας στο δεύτερο παιχνίδι της στο τουρνουά του Βελιγραδίου, αφού οι Σέρβοι με όμορφο μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια του ματς υποχρέωσαν τους διεθνείς σε βαριά ήττα με 93-61.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η Εθνική μας ήταν κακή σε άμυνα και επίθεση, δείχνοντας πως πρέπει να βελτιωθεί μέχρι τους επίσημους αγώνες του Eurobasket. Σημαντική απουσία αυτή του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Για τους Σέρβους δεν έπαιξε ο Μίλος Τεόντοσιτς.

Η Ελλάδα κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το 7ο λεπτό με το καλάθι του Μπουρούση για το 13-8. Μετά από εκείνο το σημείο οι Σέρβοι ανέβασαν ρυθμούς, η Ελλάδα δεν μπορούσε να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα του Τζόρτζεβιτς να τελειώσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 23-15 (δίποντο του Γιόβιτς).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Μίσσα, η οποία έβαλε μόλις 7 πόντους και δέχθηκε 22. Οι Σέρβοι ξεκίνησαν την περίοδο με ένα σερί 15-0, γράφοντας το 38-15 με το καλάθι του Λούσιτς. Η Ελλάδα συνέχισε να προβληματίζει με την απόδοση της και πήγε στο ημίχρονο στο -23( 45-22). Τα πρώτα 20 λεπτά ολοκληρώθηκαν με την Εθνική μας να έχει μόλις 2 ασίστ αντί των 14 που είχαν οι Σέρβοι. Για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς, ο Λούσιτς έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με 8 πόντους (4/5 εντός πεδιάς).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Εθνική μας να μην μπορεί να αντιδράσει απέναντι στη δουλεμένη Σέρβια, η οποία ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά. Η Ελλάδα δεν έβρισκε τρόπους να απαντάει στα συνεχόμενα καλάθια των Σέρβων, οι οποίοι εκτόξευσαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +30 (66-36, 30')

Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, με την Σερβία να συνεχίζει να έχει κέφι και φαντασία, ενώ την ομάδα του Μίσσα να αδυνατεί να βρει ρυθμό για να μαζέψει λίγο τη διαφορά. Το μόνο θετικό στοιχείο του παιχνιδιού ήταν η πρώτη συμμετοχή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη με την Ανδρών, αφού ο Μίσσας τον πέρασε στο παρκέ, 2 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Το τελικό 93-61 λέει πολλά για την εικόνα του αγώνα.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπογκντάνοβιτς με 14 πόντους (4/5 τρίποντα) και Λούσιτς με 13, ενώ για την Εθνική μας πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπουρούσης με 13 πόντους.