Ήττα του Παναθηναϊκού από την Ζαλγκίρις

Με 80-74

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Δημοσίευση 7/12/2017 | 22:57

Ένα δεκάλεπτο στάθηκε αρκετό για τον Παναθηναϊκό να πάθει... ολική καθίζηση και να μπει ένα τέλος στο νικηφόρο του σερί στην EuroLeague. Όπως πέρυσι τον Μάρτιο, έτσι και φέτος, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να περάσουν από την «Ζalgirio Arena» αφού γνώρισαν εκ νέου την ήττα με 80-74.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Μια ήττα που τους «ρίχνει» στο 7-4 μετά και την 11η αγωνιστική της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Μια ήττα που ήταν απόρροια ενός κάκιστου επταλέπτου όπου ήρθαν τα πάνω κάτω στο ματς με αποτέλεσμα να μπουν... πρόωρα και οι τίτλοι τέλους του αγώνα! Ουσιαστικά η κατάρρευση του Παναθηναϊκού ήρθε από 23' και μετά! Μέχρι εκείνο το σημείο είχε το προβάδισμα με 39-37 ύστερα από τρίποντο του Λοτζέσκι, αλλά η συνέχεια ήταν... καταστροφική. Εκτός ότι δεν βρήκε καμία επιθετική λύση, στην άμυνα δεχόταν καλάθια με... χαρακτηριστική ευκολία, ειδικά μέσα από το «ζωγραφιστό» και τον Ουάιτ να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά. Αποτέλεσμα; Επιμέρους 27-8 σε επτά λεπτά και η διαφορά στο +17 (64-47) για λογαριασμό των Λιθουανών. Αν συνυπολογίσει κανείς και τις συνολικά 13 χαμένες βολές (17/30) εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος πόσο πολύ μειωμένες ήταν οι «πράσινες» ελπίδες για το «διπλό» στο Κάουνας.

Η αφύπνιση του Παναθηναϊκού μπορεί ήρθε με... καθυστέρηση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ολοκληρώσει το μεγάλο come back στο ματς! Ο Νίκος Παππάς είχε πάρει «φωτιά» στην τελευταία περίοδο σημειώνοντας τέσσερα τρίποντα, ο Ρίβερς προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι, αλλά στην άλλη άκρη του παρκέ ο Παούλιους Γιανκούνας έκοβε τα φτερά της ελληνικής ομάδας με το... εκνευριστικά εύστοχο σουτάκι του από τα πέντε μέτρα. Η διαφορά έπεσε και στους πέντε πόντους, αλλά μερικά λάθη άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα και έκτοτε δεν υπήρξε επιστροφή.

Πάντως το παιχνίδι είχε ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό! Χάρη στην εξαιρετική άμυνα και το καλά διαβασμένο ματς από πλευράς Πασκουάλ, κατάφερε να εξουδετερώσει το επιθετικό παιχνίδι της Ζάλγκιρις στο πρώτο δεκάλεπτο. Το 20-10 των «πρασίνων» σε αυτό το διάστημα αποτελεί τον... αδιάψευστο μάρτυρα των όσων συνέβαιναν στο παρκέ της «Zalgirio Arena», αν και ο Καταλανός τεχνικός είχε να αντιμετωπίσει ένα μεγάλο πρόβλημα του Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος είχε φορτωθεί από νωρίς με φάουλ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Αν είχε ο Παναθηναϊκός και ένα... στοιχειωδώς καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα από τα 2/11 που μέτρησε στην πρώτη περίοδο η διαφορά θα ήταν πολύ μεγαλύτερη και θα εξασφάλιζε περισσότερη σιγουριά. Μεγάλο «συν» ήταν η κυριαρχία στα ριμπάουντ, τα οποία έδωσαν 19 κατοχές (!) έχοντας 11 έναντι τεσσάρων της Ζάλγκιρις. Βέβαια το σκηνικό δεν έμεινε το ίδιο στην δεύτερη περίοδο.

Η ομάδα του Κάουνας δυνάμωσε στην άμυνα και εκμεταλλεύτηκε το rotation του Πασκουάλ με αποτέλεσμα να χαθεί ο ρυθμός των «πρασίνων». Επιπλέον βελτιώθηκε πολύ στα επιθετικά ριμπάουντ (14-6 τα ριμπάουντ στην δεύτερη περίοδο υπέρ των γηπεδούχων), πήρε πόντους από δεύτερες επιθέσεις, ενώ ανέβασε και τα ποσοστά της στα σουτ εντός παιδιάς. Κάπως έτσι μπόρεσε να «ψαλιδίσει»

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74

[ΠΗΓΗ]
FOLLOW US @ERADIO.GR Ακολουθήστε το E-Radio.gr και στο Instagram
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

New York Times: Οι ΗΠΑ δεν έδωσαν όλες τις πληροφορίες στη Ρωσία για το τρομοκρατικό χτύπημα

Χτες

«Οι εχθρικές σχέσεις μεταξύ των χωρών δεν επέτρεψαν στις ΗΠΑ να διαβιβάσουν πληροφορίες για το σχέδιο των τρομοκρατών»

Στρωμένος με ναρκωτικά ο δρόμος του πρόσφυγα προς την Ευρώπη: Ο επικίνδυνος «σταθμός» Ελλάδα

Χτες

Σε ορισμένες περιπτώσεις, τα ζητάνε οι μετανάστες και τους προσφέρουν οι γιατροί λόγω έλλειψης χρόνου, δίχως εξέταση

Στο νοσοκομείο μετά από έμφραγμα ο τραγουδιστής Δημήτρης Κόκοτας

Χτες

Βρίσκεται στην εντατική σε σοβαρή κατάσταση

Κυψέλη: 145 προσαγωγές και 30 συλλήψεις αλλοδαπών σε ειδική επιχείρηση της ΕΛΑΣ

Χτες

«Οι επιχειρησιακές δράσεις θα συνεχιστούν με αμείωτη ένταση» δηλώνει η Ελληνική Αστυνομία

Τρομοκρατική επίθεση στη Μόσχα: Έχουμε αποδείξεις ότι οι δράστες συνδέονται με Ουκρανία, λέει η Ρωσία

Χτες

Οι δράστες της τρομοκρατικής επίθεσης στη Μόσχα είχαν λάβει σημαντικά ποσά μετρητών και κρυπτονομισμάτων από την Ουκρανία

Κλείνουν παιδικές χαρές στον Δήμο Αθηναίων λόγω ακαταλληλότητας – Δείτε ποιες είναι