All Star Game 2020: Team Giannis ‑ Team LeBron 155‑157

Ματσάρα που έγραψε ιστορία

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Δημοσίευση 17/2/2020 | 08:20

Σε ένα απολαυστικό ματς που θύμισε playoffs από πλευράς έντασης και αγωνίας, η Τeam LeBron επικράτησε με 157-155 της Team Giannis χάρη στην εύστοχη βολή του Ντέιβις. Εντυπωσιακός Αντετοκούνμπο με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 μπλοκ

Εντυπωσιακές φάσεις και θέαμα απολαύσαμε στο All Star Game του Σικάγο, το οποίο ήταν αφιερωμένο στον Κόμπι Μπράιαντ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Είδαμε για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια να παίζονται φοβερές άμυνες και να γίνονται πολλά φάουλ στον τελευταία περίοδο, αφού το νέο format της 4ης περιόδου έκανε θρίλερ το ματς. Ήταν ένα από τα κορυφαία all star game της ιστορίας.

Τελικά η Team LeBron επικράτησε στο θρίλερ με τη βολή που έβαλε ο Ντέιβις και έκανε το 157 (target score)-155, χαρίζοντας 400.000 δολάρια στο ίδρυμα που επέλεξε ο Βασιλιάς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (έδωσε 100.000 στο ίδρυμα της επιλογής του αφού κέρδισε ένα 12λεπτο) ήταν εντυπωσιακός με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, οι 2 μεγάλες πάνω στον ΛεΜπρόν. Για τους νικητές 30 είχε ο Λέοναρντ και από 23 πέτυχαν οι ΛεΜπρόν και Πολ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Για τους ηττημέμους, εκτός του Γιάννη, 23 είχε ο Ουόκερ, 22 με 10 ριμπάουντ ο Εμπίντ και 21 με 11 ριμπάουντ ο Γκομπέρ.

To ματς

Ο ΛεΜπρόν άρχισε με εντυπωσιακό κάρφωμα το ματς, δίνοντας τον τόνο στην ομάδα του, ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Γιάννης με τα κλασικά καρφώματα του. Η ομάδα του Βασιλιά με τον Λέοναρντ να έχει κέφια έκλεισε το δεκάλεπτο στο 53-41.

H Τeam Giannis έκανε πλάκα στην 2η περίοδο, πέρασε μπροστά με 92-83 στο συνολικό σκορ και έκλεισε το ημίχρονο με τη τριποντάρα του Γιανγκ από το κέντρο. Ο Γιάννης είχε 20 στο ημίχρονο, με τον Λέοναρντ να μετρά 25 με 7/9 τρίποντα. Πάντως ο αρχηγός Γιάννης δεν γλίτωσε την καζούρα από τον Σακίλ για το αποτυχημένο κάρφωμα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Μίτσελ έγραψε το 104-98 για την Team Giannis, αλλά ο Ντόντσιτς απάντησε με τριποντάρα. Ο Σίμονς κάρφωσε εντυπωσιακά για το 127-113, 2 λεπτά πριν την λήξη της 3η περιόδου. Σίγουρα μια από τις φάσεις σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν η ασίστ του Κέμπα για το κάρφωμα του Εμπίντ. Φυσικά ξεχώρισαν και τα τρίποντα του Greek Freak και τον Ντόντσιτς. Η περίοδος έληξε στο 133-124 και έτσι το target score πήγε στο 157 (όποιος έφτανε στον αριθμό αυτό θα χάριζε 300.000 δολάρια στο ίδρυμα της επιλογής του)! Η ιδεά αυτή του ΝΒΑ έδωσε μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην 4η περίοδο, αφού οι 2 ομάδες άρχισαν τα φάουλ και τις άμυνες.

Ο Κρις Πολ έγραψε το 137-132 για τον ΛεΜπρόν και την παρέα του. Ο Βασιλιάς κατάφερε να αφήσει άφωνο τον Γιάννη με την εντυπωσιακή προσπάθεια του. Ο Γιάννης άρχισε να μοιράζει τάπες σε ΛεΜπρόν και Ντέιβις. Ο Χάρντεν είχε 0/2 βολές με το σκορ στο 144-141. O Eμπιντ ισοφάρισε σε 152-152, με τις 2 ομάδες να ψάχνουν 5 πόντους για να πάρουν το ματς. Ο Γιάννης έκανε μεγάλη τάπα στον ΛεΜπρόν με το σκορ στο 153-154. Ο ΛεΜπρόν κάρφωσε για το 153-156, ο Εμπιντ απάντησε για να έρθει ο Ντέιβις και

Πριν το ματς ο Μάτζικ συγκλόνισε με τον λόγο του για τον Κόμπι και ζήτησε 8 δευτερόλεπτα σιγή.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Εντυπωσιακή ήταν και η ζακέτα που φόρεσε ο Μπούκερ, τιμώντας τον Βlack Mamba και την κόρη του.

[ΠΗΓΗ]
FOLLOW US @ERADIO.GR Ακολουθήστε το E-Radio.gr και στο Instagram
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

New York Times: Οι ΗΠΑ δεν έδωσαν όλες τις πληροφορίες στη Ρωσία για το τρομοκρατικό χτύπημα

Χτες

«Οι εχθρικές σχέσεις μεταξύ των χωρών δεν επέτρεψαν στις ΗΠΑ να διαβιβάσουν πληροφορίες για το σχέδιο των τρομοκρατών»

Στρωμένος με ναρκωτικά ο δρόμος του πρόσφυγα προς την Ευρώπη: Ο επικίνδυνος «σταθμός» Ελλάδα

Χτες

Σε ορισμένες περιπτώσεις, τα ζητάνε οι μετανάστες και τους προσφέρουν οι γιατροί λόγω έλλειψης χρόνου, δίχως εξέταση

Στο νοσοκομείο μετά από έμφραγμα ο τραγουδιστής Δημήτρης Κόκοτας

Χτες

Βρίσκεται στην εντατική σε σοβαρή κατάσταση

Κυψέλη: 145 προσαγωγές και 30 συλλήψεις αλλοδαπών σε ειδική επιχείρηση της ΕΛΑΣ

Χτες

«Οι επιχειρησιακές δράσεις θα συνεχιστούν με αμείωτη ένταση» δηλώνει η Ελληνική Αστυνομία

Τρομοκρατική επίθεση στη Μόσχα: Έχουμε αποδείξεις ότι οι δράστες συνδέονται με Ουκρανία, λέει η Ρωσία

Χτες

Οι δράστες της τρομοκρατικής επίθεσης στη Μόσχα είχαν λάβει σημαντικά ποσά μετρητών και κρυπτονομισμάτων από την Ουκρανία

Κλείνουν παιδικές χαρές στον Δήμο Αθηναίων λόγω ακαταλληλότητας – Δείτε ποιες είναι