«Έσβησε» το όνειρο στα πέναλτι

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Από το NEWSROOM
Δημοσίευση 26/3/2024 | 21:53

Με σκορ 4-2 στα πέναλτι η Γεωργία προκρίθηκε στην τελική φάση του EURO 2024, καθώς για την Εθνική μας έχασαν το 1ο πέναλτι ο Μπακασέτας και το 4ο ο Γιακουμάκης.

Στα πέναλτι, με τελικό σκορ 4-2, κρίθηκε τελικά η πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2024, όπου η Εθνική μας ομάδα δεν τα κατάφερε, γεγονός που σημαίνει πως η Γεωργία πήρε το «χρυσό εισιτήριο» για τα γήπεδα της Γερμανίας. Τα δύο «χαμένα» πέναλτι για την Ελλάδα ήρθαν από τον αρχηγό Μπακασέτα (το 1ο) και τον Γιακουμάκη (το 4ο). Ενδιάμεσα, Μασούρας και Μπουχαλάκης βρήκαν δίχτυα, σημειώνοντας δύο γκολ, που όμως δεν ήταν αρκετά.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Αναλυτικά, στα πέναλτι, ευστόχησε στο πρώτο ο Κοτσορασβίλι, ενώ αστόχησε ο Μπακασέτας. Στο δεύτερο, ευστόχησαν οι Νταβιτασβίλι και Μασούρας, ενώ στο τρίτο αστόχησε ο Γεωργιανός Μικαουτάτζε, ενώ το πέναλτι του Μπουχαλάκη έφερε το σκορ στο 2-2. Ακολούθως όμως σκόραρε ο Ντβάλι, αστόχησε ο Γιακουμάκης, με τον Κβεκβετσκίρι να γράφει το τελικό 4-2 και να στέλνει τη Γεωργία στα τελικά του EURO2024.

Η διαδικασία των πέναλτι

Στο τέλος του β' ημιχρόνου Γεωργία - Ελλάδα για την πρόκριση στα τελικά του EURO 2024, η εθνική μας ομάδα είχε μερικές καλές ευκαιρίες, χωρίς όμως να κατορθώσει να σκοράρει. Εάν και η παράταση λήξει με ισοπαλία, τότε ο αγώνας θα οδηγηθεί στη φάση των πέναλτι, από όπου και θα προκύψει τελικά το ποια από τις δύο ομάδες θα προκριθεί στο EURO 2024.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στο 100ό λεπτό της παράτασης, μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Γεωργίας, ενώ στο 102' της αναμέτρησης, σουτ του Μαυροπάνου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Το δοκάρι του Μαυροπάνου στο 102' της παράτασης:

Η σπουδαία απόκρουση του Βλαχοπάνου στο 105':

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Επεισοδιακά, είχε ολοκληρωθεί νωρίτερα το α' ημίχρονο του αγώνα Γεωργία - Ελλάδα, του τελικού των προκριματικών για την πρόκριση στην αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Γιώργος Τζαβέλλας. Στο τέλος του α' ημιχρόνου του αγώνα Γεωργία - Ελλάδα, δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ των πάγκων των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρης να δείξει κόκκινη κάρτα στον Γιώργο Τζαβέλλα που είναι εκτος αποστολής και στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Γεωργίας, Λόρια.

Ο νικητής του αγώνα Γεωργία - Ελλάδα προκρίνεται αυτομάτως στην τελική φάση του EURO 2024, του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας το καλοκαίρι.

Ο αγώνας διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας, στο στάδιο «Paichadze Arena», ενώ παρόντες είναι και περίπου 700 οπαδοί της εθνικής μας ομάδας. Η πρώτη σημαντική φάση στον αγώνα έγινε μόλις στο 8ο λεπτό από την Εθνική μας ομάδα, όταν ο Χατζηδιάκος πραγματοποίησε εξαιρετική βαθιά μπαλιά «ψάχνοντας» τον Ιωαννίδη, Ο Ντβάλι όμως πρόλαβε να επέμβει διώχνοντας σε κόρνερ, κάνοντας τάκλιν πριν τον φορ του Παναθηναϊκού.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, στο 44', η μεγαλύτερη έως τώρα φάση του αγώνα για τους Γεωργιανούς, μετά από φάουλ και κίτρινη κάρτα του Μαυροπάνου, που κέρδισε ο Κβαρατσχέλια.

Οι αρχικές ενδεκάδες του αγώνα:

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι - Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι - Σενγκέλια, Κιτεϊσβίλι, Κοχορασβίλι, Κακαμπάτζε - Τσακβετάτζε, Ζιβζιβάντζε, Κβαρατσχέλια

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος - Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας - Κουρμπέλης, Μπακασέτας, Μάνταλος - Μασούρας, Πέλκας, Ιωαννίδης

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Πολωνία)
Βοηθοί: Πάβελ Σοκολνίτσκι, Τόμας Λίστκιεβιτς (Πολωνία)

Χτες

Το κατέκτησαν στην Ουγγαρία στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών τερματίζοντας σε 7:31.94 πίσω από το πλήρωμα της Ρουμανιας